20170528 Estija

Sekmadienį (gegužės 28 d.) mokyklos direktorė, anglų kalbos mokytoja Rasa ir 10 mokinių: penktokas Danas, šeštokai Arnas ir Tadas, septintokai Pijus ir Žygimantas, aštuntokė Monika, devintokės Augustė, Ramunė, Giedrė, Greta, išvyko į Hiuma salą Estijoje. Ten visą savaitę jie vykdo projekto „Save water, save life“ veiklas kartu su estais ir latviais.

Paskaitykite jų nuotykius, kuriais dalinasi mokytoja Rasa Sidabrienė:

Pirmoji diena. Kelionė per Latviją ir Estiją, kėlimasis keltu į Hiuma salą, įsikūrimas estų šeimose.

Antroji diena. Lankėmės Kaina mokykloje, miestelio sporto centre ir vykome į kaimyninį miestelį ir pakeliui matėme stebuklingą akmenų kalvą bei velnio pamestą akmenį. Jaunimo kultūros centre gaminome paveikslus iš stiklo, o keramikos dirbtuvėse - lipdėme nacionalinę žuvį plekšnę. Viena pagrindinė ir viena profesinė mokykla, įsikūrusios senuose grafų rūmuose sužavėjo savo istorija, architektūra ir savitu koloritu. Lankėmės pajūry, kur supomės supynėse ir atgaivinome kojas jūroje... Buvo smagu visiems.

Trečioji diena. Rytą pradėjome gamtoje stebėdami paukščius ir vaikščiodami Paukščių stebėjimo centre. Po to - vilnos apdirbimo fabrikas. Dar šiandien lankėmės Palate Gamtos moksliniame centre. Pirmoji pamoka - gamtiniai tyrimai. Mokėmės atpažinti tvenkinio gyventojus vabaliukus ir lervas. Įvairių augalų ląsteles stebėjome per mikroskopą. Tyrėme vietos žuvų žvynus, žiaunas ir pelekus. Lankėmės istorinėje sodyboje su senoviniais pastatais ir rakandais. Nepatikėsite, bet net skalbimo mašinas estės turėjo....Vakare planuose baseinas. Dar viena turininga diena.

Ketvirtoji diena. Nepaisant pajūrio vėsos, ketvirtoji projekto diena buvo pilna naujų ir nepakartojamų įspūdžių. Pirmąją dienos dalį vaikščiojome šiaurinės salos dalies miške, kuriame įsikūręs militaristinis muziejus. Sovietinės kariuomenės palikimas - bunkeriai, pabūklai ir kita karinė technika - kėlė nemalonų šiurpulį. Puikus gidas parodė, ką gali slėpti miškas. Po pietų mums atsivėrė vėl kitoks pajūrio vaizdas, šį kartą primenantis negyvenamą salą. Jame radome puikios medžiagos savo kūrybiniams darbeliams, kuriuos darėme Ristna gamtos centre. Jame pasitikrinome ir biologijos žinias, testas nebuvo lengvas:) Šiame centre pamatėme ir ką grąžina jūra. Deja, sunku buvo patikėti, kaip mes jos nemylim ir teršiam. Padarėme išvadas:) Juk "saugai vandenį, saugai gyvybę"!

Penktoji diena Estijoje prasidėjo apsiniaukusiu dangumi ir lengvu lietučiu. Iš mokyklos patraukėme į dar vieną gamtos mokslo centrą, kuriame susipažinome su geologija saloje. Mokėmės atskirti akmenis ir kūrėme knygeles, kurias patys ir iliustravome. Sužinojome, kad akmuo estiškai yra "kivi". Tuo pažintis su akmeniu nesibaigė. Antroji pamoka - tapyba ant akmens. Visi, pasiraitoję rankoves, pasinėrėme į kūrybą. Kelionė tęsėsi pažintimi su geruoju milžinu Leiger, kuris padėjo salos gyventojams iš vienos salos patekti į kitą. Po to užsukome į Lietuvai nebūdingą pajūrio krantą, kuris visas padengtas įvairiais akmenimis. Ėjome siauru pusiasalio ruožu, iš abiejų pusių plakami stipraus vėjo. Stebėjome gamtą ir aplankėme Soru uostą, iš kurio artimiausias kelias į Saremo salą. Jaunimo centras visus sužavėjo savo išvaizda ir veiklos įvairove. Ne vienas pagalvojom - kad taip mums tokį...

Šeštoji diena. Paskutinę dieną projekto "Save water, save life" dalyviai praleido tradiciškai t.y. šaltam ir stipriam vėjui pučiant ir saulytei slepiantis už debesų. Susirinkus ryte, visų šalių moksleiviai patraukė į sporto salę, kur pradėjo draugiškas estafečių varžybas. Mėtė krepšinio kamuolį, spyrė futbolo kamuolį į taikinį ir pan. Po to visi į stadioną, kur sukome lankus, šokinėjome per virvutę ir bėgiojome estafetes. Nors ir trukdė vėjas, bet gerai nuotaikai ir vaikų energijai tai ne kliūtis. Pasistiprinus, iškeliavome į Kardlą - mažąją Hiiumaa sostinę, kur vyko jaunimo festivalis. Netikėtai pasitaikė galimybė sudalyvauti inscenizuotoje automobilio avarijoje - išbandėme automobilio diržų poveikį avarijos metu ir patyrėme, ką reiškia išsivaduoti iš apsivertusio automobilio. Po to vėl stiprinomės picomis ir apsirūpinome arteziniu vandeniu, kuris veržiasi iš salos požeminių telkinių. Baigėsi edukacijos ir pramogos. Paskutinis vakaras su draugais tikrai paliks kiekvieno širdyje ir atmintyje.